"PLAN, UYGULAMA, SONUÇ"

Sosyal Medya Üzerinde SEO

Günümüzde sıkça kullanılan ve çoğu insanın gelir sağladığı sosyal medya platformları SEO ile de bağlantılı bir hale gelmiştir. Zira sitelerde sosyal medya bağlantısının olması SEO için oldukça avantajlıdır. En çok kullanılan sosyal medya platformları Instagram, Twitter ve Facebook olup günün büyük bir dilimi bu platformları kullanmakla geçmektedir. Bunun da verimli bir arama optimizasyonu çalışmasıyla ön plana çıkması kaçınılmazdır.

SEO’nun Sosyal Medya Platformları Üzerindeki Etkisi Nedir?

Sosyal medya platformları sayesinde web sitenizde daha fazla kitleye ulaşabilirsiniz. Sosyal medya platformları günümüzde milyonlarca kişiye hitap ettiği için çok fazla etkileşim sağlanmaktadır. Saniyeler içerisinde hızlı etkileşim gelen Facebook, Instagram ve Twitter gibi platformlar SEO’ya katkıda bulunuyor. 

Özellikle de e-ticaret siteniz varsa sosyal medya platformlarının doğru ve etkili kullanımı sayesinde daha fazla müşteriye ulaşıp ürünlerinizin satışını hızlandırabilirsiniz. Bu da marka bilinirliğinizi artırmanızı sağlar. Aynı zamanda sosyal medya üzerinden kaliteli backlinkler alarak içeriklerinizi ön plana çıkaracaktır. Bu da ziyaretçilerin ilgisini çekerek sitede içeriklere ulaşması için daha fazla vakit geçirmesine neden olur. SEO dostu olan bu detay siteyi arama optimizasyonlarından en üst sıralara taşır.

Sosyal Medya SEO Teknikleri Nelerdir?

Her sosyal medya platformunda farklı SEO teknikleri uygulanmaktadır. Bu sayede içeriklere sosyal medya platformlarında hızlı bir şekilde erişilerek web sitenin üst sıralarda görünmesi sağlanacaktır. Sosyal medya platformlarında uygulanan teknikler aşağıda verilmiştir:

  • En eski zamanlardan beri kullanılan platform olan Facebook’ta markanızın bilinirliğini artırmak için bazı teknikleri uygulamanız gerekir. Facebook’ta her gün en az 1, en fazla da 3-5 aralığında içerik paylaşmak önemlidir. Görsel kalitesine dikkat etmeli ve etkileşimlerin analizini takip etmelisiniz. Facebook’ta takipçilerle etkileşimde olmak oldukça önemlidir.
  • Türkiye’de en çok kullanılan platformlardan biri olan Twitter da SEO etkisini artırmaktadır. Gündem haberleri en hızlı Twitter’da yayıldığı için gündemi hızlı bir şekilde takip etmek gerekir. Web site içeriklerinize uygun olan hashtag (#) kullanımıyla da marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz.
  • Günümüzde ticaretin, reklamın ve fenomenliğin en iyi şekilde sağlandığı bir platform olan Instagram’da ön plana çıkmak da bazı tekniklerle mümkündür. Instagram’da gönderi olarak oluşturduğunuz görselleri web site içeriklerinizle alakalı hashtag kullanımınıyla destekleyebilirsiniz. Bu, Instagram’da kullanılan en önemli teknik olup web sitenin ön plana çıkmasını sağlamaktadır.
YAPISEO

Tüm Websitelerin,
ihtiyacı olduğu hizmeti verir.

TEKLİF AL

HABERDAR OL

SEO hakkında geliştirdiğimiz teknik ve analizlerden yararlanmak, haberdar olmak için e-posta adresinizi listemize ekleyin