"PLAN, UYGULAMA, SONUÇ"

SEO İçin Rakip Analizi

Rakip analizi stratejik bir çalışma olup firma gelişimini sağlayan en önemli hamlelerden biridir. Yapılan rakip analizleri sayesinde firma, diğer markaların stratejilerini yakından öğrenir. Analizler sonucunda firma başarıya giden yoldaki stratejileri daha iyi öğrenip uygulayacaktır.

Rakip analizleri fark atmak isteyen firmaların yapması gereken bir tür önlemdir. Zira rekabet halinde olunan sektörlerin durumunu öğrenip buna göre hareket etmek oldukça stratejiktir. Dolayısıyla rakibinden daha iyi bir konumda olmayı her firmanın istediği bir durumdur. Bu da rakip analizlerinin sonucunda belirlenen adımların uygulanmasıyla mümkündür.

SEO Rakip Analizi Avantajları 

Eğer SEO çalışmalarında en üst sıralarda rakip firmalardan birini görüyorsanız SEO rakip analizi yapmaya başvurmanız kaçınılmazdır. SEO rakip analizleri sayesinde Google’da markanızın üst sıralarda yer alması mümkün hale geliyor. SEO rakip analizinin firmanıza sağladığı avantajlar aşağıda verilmiştir:

  • Sektörde firmanızın eksilerini ve artılarını görüp buna göre hamleler belirlersiniz.
  • Rakip firmaların güçlü yanlarından yararlanarak firmanızın gücünü artırabilirsiniz.
  • Sektördeki rakiplerinizin zayıf yönlerini bulup daha öne geçebilirsiniz.

SEO Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

SEO rakip analizi bulunduğunuz sektöre göre farklılık gösterir.  SEO rakip analizine başlarken öncelikle rakipleri tespit etmek gerekir. Sonrasında rakiplerin durumuna genel olarak bakılmalıdır. Örneğin kalite, kurumsal tutum, yazı dili, müşteriyle iletişim şekli rakipler hakkında bilgi veren en önemli detaylar arasındadır. Bunların yanı sıra teknik detayları da gözden kaçırmamak önemlidir.

Arama optimizasyonu çalışmalarında analiz yaparken önemli adımlardan biri de anahtar kelime araştırmasıdır. Rakip firmaların sitelerinde kullanılan anahtar kelimeler bu konuda bir ipucu verebilir ancak yeterli olmayacaktır.  Sektördeki rakiplerin önüne geçip web sitesindeki trafiği artırmak için derin bir şekilde anahtar kelime çalışmaları sağlanmalıdır. Kapsamlı analiz sonucunda titizlikle seçilen anahtar kelimeler sayesinde rakiplerden daha üst sıralarda olmak kaçınılmaz olacaktır. 

SEO’da bir diğer önemli detay olan backline da analiz konuları kapsamındadır. Rakiplerin backline’nını tespit edip daha kaliteli backline’a sahip olmanız açısından önemlidir.

SEO rakip analizi yaparken UX ve UI incelemesini de göz ardı etmemek gerekir. Her ikisi de SEO için önemli kriterler olup UX kullanıcı deneyimi, UI da kullanıcı arayüzü anlamına gelmektedir.

Başlık, meta açıklaması ve URL’lerin analizi de oldukça önemlidir. Zira bu durumlar Google’da üst sıralara çıkmak için incelenmesi gereken detaylar arasındadır.  Tıklanma oranını etkileyen bu faktör SEO rakip analizi yaparken atlanmaması gereken bir adımdır.

SEO puanını etkileyen bir diğer önemli detay da sayfa hızıdır. Hızla açılan site sayfaları daha fazla tercih edileceği için SEO rakip analizi yaparken sitelerin sayfa hızlarını incelemek de önemli olacaktır.

YAPISEO

Tüm Websitelerin,
ihtiyacı olduğu hizmeti verir.

TEKLİF AL

HABERDAR OL

SEO hakkında geliştirdiğimiz teknik ve analizlerden yararlanmak, haberdar olmak için e-posta adresinizi listemize ekleyin