"PLAN, UYGULAMA, SONUÇ"

Organik SEO Nedir?

Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO çalışmaları, bir web sayfasının hedef kitleyi daha kolay bir şekilde bulabilmesini yani arama motorlarında daha yüksek bir konuma ulaşmasını sağlar. Çalışmaların en temelinde anahtar kelimelerin doğru bir şekilde kullanılarak, sayfanın ön plana çıkarılması yer alırken, bu işlemin organik veya yanıltıcı yöntemlerle yapılabilmesi gibi alternatifler yer alır.

Organik SEO, aslında SEO çalışmaları için gerçekleştirilen tüm adımları kapsayacak şekilde SEO’nun bütününü ifade eder. Amaç; yapılan SEO çalışmasıyla ilk aşamadan sayfayı olumlu ve doğru bir şekle kavuşturmak, sonrasında büyümesini, gelişmesini ve ihtiyaçları karşılayan bir hale gelmesini sağlamaktır. Bu durumda uzun bir süreç gerektiği için organik SEO çalışmalarında sonuç anında elde edilemez. Fakat birkaç aylık bir süreç sonucunda organik SEO web sitesinin istendiği noktaya güçlü bir şekilde ulaşmasını sağlar.

Organik SEO Nasıl Yapılır?

SEO’nun organik ve iyi tohumlar ile oluşturularak güçlü bir hale gelmesi için düzenli adımlar ile yapılması gerekir. Çünkü organik SEO doğru adımlar ile takip edildiğinde, arama motorlarında iyi bir optimizasyon ile istenilen konuma ulaşmak mümkün olur. Örneğin bu adımlarda sırasıyla

  • Hedef kitlenin ne istediğini ve ne aradığını bilmek gerekir.
  • Hedef kitleye yönelik ve bulunduğunuz sektöre yönelik rakip araştırmaları ve analizleri yapmak gerekir.
  • Araştırmalara uygun şekilde kapsamlı bir anahtar kelime listesi oluşturmak gerekir.
  • Bulunduğunuz konuma göre evrensel veya yerel anahtar kelime aramalarını da yapmanız gerekir.
  • Web sayfasında linkler oluşturmak gerekir.
  • HTML yapısı her zaman güncel hale getirilmelidir.
  • Sayfada orijinal yani özgün, fayda sağlayan, anahtar kelimeleri doğru kullanan ve başlıkların doğru kullanıldığı nitelikli içerikler bulunmalıdır.
  • Web sayfasının ne kadar ziyaret edildiği, trafik miktarı ve görüntüleme süreleri takip edilmelidir.

Organik SEO çalışmaları için önce sayfanın iyi bir alan adıyla kurulmuş olması, hızlı bir sunucuda bulunması, link çalışmalarının düzenli olması, içeriklerin güncel, faydalı olması ve sayfanın mobil uyumlu olması gerekir. Bu sayede çalışmalar sorunsuz bir şekilde ilerlerken, sayfa yıllar sonrasında yapılan küçük bir güncelleme ile dahi kendi konumunu koruyarak, istenileni sağlamaya devam edebilir. 

YAPISEO

Tüm Websitelerin,
ihtiyacı olduğu hizmeti verir.

TEKLİF AL

HABERDAR OL

SEO hakkında geliştirdiğimiz teknik ve analizlerden yararlanmak, haberdar olmak için e-posta adresinizi listemize ekleyin