"PLAN, UYGULAMA, SONUÇ"

E-Ticaret SEO Teknikleri 

Google’da üst sıralara çıkmak için yapılan çalışmalar oldukça kapsamlı olup SEO alanına girmektedir. Google’da en üst sıralarda olmak demek markanızın bilinirliğini ve başarısını kanıtlamak demektir. Her alanda farklı şekilde uygulanan SEO teknikleri e-ticaret sitelerinde de farklı yöntemlerle ele alınmaktadır. Günümüzde popüler olan etsy.com, amazon ve sahibinde.com gibi ticaret siteleri özel SEO teknikleriyle başarılı hale gelmiştir.

E-Ticaret SEO Teknikleri Neden Önemlidir?

E-ticaret SEO tekniklerindeki en önemli şey kullanıcı dostu olmaktır. Kaliteli ve özgün içeriklerle desteklenen e-ticaret siteleri kullanıcılara faydalı içerikler sunacaktır. E-ticaret sitesindeki en önemli şey olan ürün açıklamaları da intihalsiz ve açıklayıcı bir şekilde oluşturulmalıdır. Bunlar en basit yöntemler olup teknik detayların da uygulanması e-ticaret sitelerini Google’da daha fazla ön plana çıkaracaktır. 

E-Ticaret SEO Teknikleri Nasıl Uygulanmaktadır?

Ünlü e-ticaret platformları olan etsy.com, sahibinden.com ve amazon’da özel SEO teknikleri uygulanarak her zaman ön planda sağlanmaktadır. Başarılı bir e-ticaret sitesi için uygulanan teknikler aşağıda verilmiştir:

  • E-ticaret sitelerinde görsel kalitesi oldukça önemlidir. Bunun için ürünlerin yüksek çözünürlükte olması gerekir. Bu görseller hiçbir şekilde kopya içermemeli ve son derece kaliteli olmasına özen gösterilmelidir
  • Url ve H etiketleri de e-ticaret SEO tekniklerinden olup ürünlerle ilişkili olmalıdır. Örneğin e-ticaret sitenizde ürünü H1 etiketinde kullanarak ürünün üst sıralarda çıkmasını sağlayabilirsiniz.
  • E-ticaret sitenizde satış sayfanızı ön plana çıkarmak için listelenecek ürüne göre bir başlık kullanmalısınız. Odak anahtar kelimeyi bu durumda iyi bir şekilde seçmek ve ürün listeleme başlığında kullanmak gerekir.
  • Ürün açıklamalarını maddeler halinde net bir şekilde vermelisiniz. Aynı zamanda ürün hakkında merak edilebilecek detayların da eklenmesi önemlidir. Ancak bunu uygularken anahtar kelimelere çok fazla yönelmemek gerekir, doğru anahtar kelime kullanımı e-ticaret sitesindeki en önemli SEO kriterlerinden biridir.
  • E-ticaret sitenizi mobil uyumlu hale getirmek müşterilere alışveriş kolaylığı sağlayacağı için mobil içerikler sunmanız gerekir. Bu içerikler kısa ve bilgilendirici niteklikte olmalıdır. 

E-ticaret sitelerinde SEO’yu etkileyen diğer kriterlerden biri de müşterilerle sürekli etkileşim halinde olmaktır. Müşterileri yorum yapmaya teşvik etmek ve yorumlara kısa sürede cevap vermek etkileşimi güçlendirmektedir. 

Müşterilere satış öncesi, satış esnası ve satış sonrasında destek vermek SEO’ya büyük katkılar sağlamaktadır. Ancak canlı desteğin zamanını belirleyip müşterilere sunmak daha iyi olacaktır. 

YAPISEO

Tüm Websitelerin,
ihtiyacı olduğu hizmeti verir.

TEKLİF AL

HABERDAR OL

SEO hakkında geliştirdiğimiz teknik ve analizlerden yararlanmak, haberdar olmak için e-posta adresinizi listemize ekleyin